NA vēršas Valsts kancelejā par “Kaspersky Lab” izmantošanu valsts iestādēs

Pēc Saeimas deputāta (VL-TB/LNNK) Riharda Kola iniciatīvas 21. augustā Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcija vērsās Valsts kancelejā ar lūgumu sniegt informāciju par to, vai Latvijas valsts pārvaldes institūcijās tiek izmantoti …

Pēc Saeimas deputāta (VL-TB/LNNK) Riharda Kola iniciatīvas 21. augustā Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcija vērsās Valsts kancelejā ar lūgumu sniegt informāciju par to, vai Latvijas valsts pārvaldes institūcijās tiek izmantoti uzņēmuma “Kaspersky Lab” pakalpojumi vai produkti. Pamatojoties uz pēdējo mēnešu laikā publiskajā telpā nonākušajiem arvien spēcīgākajiem pierādījumiem par starptautiskā kiberdrošības uzņēmuma “Kaspersky Lab” saistību ar Krievijas Federālo drošības dienestu – fakts, kas licis ASV valdībai lemt par aizliegumu federālajām iestādēm iegādāties šī uzņēmuma produktus –, NA aicina Valsts kanceleju apkopot informāciju par “Kaspersky Lab” lietojumu Latvijas valsts institūcijās, lai tā apzinātu potenciālos drošības riskus.

Pamatojoties uz ASV specdienestu sniegto informāciju publiskajā telpā, kā arī apsvērumiem par Latvijas nacionālo un tās kibertelpas drošību, Saeimas Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!” – “Tēvzeme un Brīvībai/LNNK” frakcija vērsusies Valsts kancelejā ar lūgumu sniegt informāciju un atbildes uz jautājumiem saistībā ar starptautiskā informācijas tehnoloģiju uzņēmuma “Kaspersky Lab” programmatūras un pakalpojumu izmantošanu Latvijas valsts valsts pārvaldes institūcijās.
Tāpat, pamatojoties uz valstisko un nevalstisko dalībnieku pastiprinātajām spējām un vēlmi sasniegt savus mērķus, izmantojot ļaunprātīgas kiberdarbības un īstenojot plašus kiberuzbrukumus kā privātajam, tā publiskajam sektoram, NA lūgusi Valsts kancelejai apkopot un sniegt informāciju par to, vai Latvijā pastāv un, ja ne, vai ir plānots izveidot atsevišķu valsts pārvaldes organizatorisku struktūru, kas spētu ātri reaģēt uz notiekošiem kiberuzbrukumiem, kā arī nodrošināt operatīvu rīcību kiberuzbrukuma gadījumā, lai pasargātu valsts kritisko infrastruktūru un informācijas sistēmas. Saņemtās atbildes tiks vērtētas jau no nacionālās drošības skatu punkta, un tiks lemts par tālāko rīcību.
Kā norāda iniciatīvas autors Rihards Kols, kibertelpas stiprināšana ir tik pat būtiska kā fiziskās drošības stiprināšana: “Pirmais solis mūsu kibertelpas aizsardzības stiprināšanā ir plašs un izsmeļošs kibertelpas drošības “audits”, lai pārliecinātos, vai, piemēram, programmatūra, ko izmantojam, patiešām ir droša. Nesenie notikumi saistībā ar “Kaspersky Lab” noteikti ir iemesls, lai pārliecinātos, cik lielā mērā Latvijas valsts institūcijas lieto šo programmatūru un pakalpojumus, un lai apsvērtu, vai tas nerada draudus mūsu drošībai.”
2017.gada maijā ASV specdienestu vadītāji Senāta Izlūkošanas komitejas sēdē pauda bažas par kiberdrošības kompānijas “Kaspersky Lab” antivīrusu programmatūru un tās izmantošanu, jo ir aizdomas, ka šim uzņēmumam ir saistība ar Krievijas slepenajiem dienestiem. Saskaņā ar ziņu aģentūras “Bloomberg” publicēto informāciju, “Kaspersky Lab” uzturējis iekšējo e-pasta saraksti ar Krievijas Federālo drošības dienestu, tā norādot, ka sakari starp uzņēmumu un Krievijas slepenajiem dienestiem ir daudz ciešāki, nekā tas atzinis publiski. 2017.gada jūlijā ASV valdība nolēma aizliegt valsts federālajām iestādēm iegādāties Krievijas uzņēmuma “Kaspersky Lab” produktus.

Dalīties