No 17. līdz 19. martam biju Čīlē kā Eiropas Parlamenta delegācijas dalībnieks 28. ES-Čīles Apvienotās parlamentārās komitejas sēdē. Delegācija tikās ar Čīles ministriem, parlamentāriešiem, uzņēmējiem un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem, lai stiprinātu politisko un ekonomisko sadarbību starp Eiropu un Čīli.
Čīle ir viens no nozīmīgākajiem ES partneriem Latīņamerikā – pasaulē lielākā vara ražotāja un otrā lielākā litija piegādātāja, kas ir kritiski svarīgi Eiropas tehnoloģiju un enerģētikas nozarēm. Čīlē arī ir attīsta zaļā ūdeņraža ražošana, kur Eiropas uzņēmumiem ir iespējas aktīvāk iesaistīties sadarbības projektos.
Šī vizīte notika laikā, kad spēkā stājies ES-Čīles modernizētais tirdzniecības nolīgums, kas 99,9% Eiropas eksportam nodrošina bezmuitas piekļuvi Čīles tirgum. Taču ekonomiskā sadarbība nav vienīgais prioritārais jautājums – drošība, migrācija un organizētās noziedzības apkarošana ir kopīgi izaicinājumi, kur nepieciešama ciešāka koordinācija.
🔹 Tikšanās laikā pārrunājām šīs prioritātes ar:
📌 Ārlietu ministru Alberto van Klaveren – par ES-Čīles politisko dialogu, ģeopolitiskajiem izaicinājumiem un Čīles atbalstu Ukrainai.
📌 Iekšlietu un sabiedriskās drošības ministru Álvaro Elizalde – par organizētās noziedzības apkarošanu un migrācijas izaicinājumiem.
📌 Enerģētikas ministru Diego Pardow Lorenzo – par enerģētikas infrastruktūru, atjaunojamajiem resursiem un Ķīnas ietekmi.
📌 Konfederācijas “Production and Trade” vadību – par uzņēmējdarbības vidi un investīciju iespējām.
📌 Vietējiem uzņēmējiem un arodbiedrību pārstāvjiem – par tirgus piekļuvi, ES-Čīles investīciju iespējām un ekonomisko sadarbību.
📌 ES observatorijas pārstāvjiem – par Eiropas ieguldījumiem zinātnes un kosmosa izpētē Čīlē.
📌 Mapuče (pamatiedzīvotāju) kopienas pārstāvjiem – par viņu tiesībām uz zemi un dabas resursiem.
Uzslavēju Čīles valdības skaidro nostāju pret Krievijas agresiju Ukrainā un tās atbalstu ANO balsojumos, kas apliecina Čīles kā stratēģiska partnera nozīmi globālajā drošībā. Aicināju Čīles pusi arī virzīt rezolūciju par Krievijas pagaidu okupēto Ukrainas teritoriju neatzīšanu.
Tāpat notika simboliska pieņemšana uz Čīles jūras spēku flagmaņa “Esmeralda”, kur trenējas topošie jūras spēku virsnieki.
Šī vizīte apliecināja, ka Eiropai un Čīlei ir daudz kopīgu interešu un vērtību. Lai gan globālajā arēnā parādās arvien vairāk izaicinājumu, stiprināta partnerība ar līdzīgi domājošām valstīm ir Eiropas stratēģisko interešu kodols.





