Kols: Baltijas ceļa stāsti atgādina par brīvības vērtību

Par godu Baltijas ceļa 25.gadskārtai, Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam (LNVM) 16.decembrī svinīgi tika nodota kolekcija ar 900 Baltijas ceļa stāstiem. Stāstus no 20 valstīm apkopoja UNESCO Latvijas Nacionālās komitejas projekta laikā kopā ar partneriem Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

Svinīgajā kolekcijas nodošanā piedalījās arī kultūras ministre Dace Melbārde, Lietuvas un Igaunijas Nacionālo komisiju pārstāvji, atmiņu stāstu autori un Rihards Kols, kurš savā uzrunā uzsvēra:

Mūsu rokās ir darīt visu, lai šis nozīmīgais notikums nepazūd no atmiņu stāstiem. Mūsu uzdevums ir pārliecināties, ka Baltijas ceļa nozīme Baltijas valstu neatkarības atjaunošanā saglabājas arī turpmāk, jo Baltijas ceļš nebija tikai emocijas. Visticamāk, ja nebūtu šī miermīlīgā demonstrācija, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas brīvības tiktu atgūtas pavisam citādi. Baltijas ceļš un 2 miljoni cilvēki, kas burtiskā nozīmē apvija Baltijas valstis, deva ārkārtīgi spēcīgu signālu visai pasaulei, ka 50 gadi nebrīvē nav bijuši taisnīgi.

Tāpat R.Kols savā uzrunā minēja, ka 25 gadu laikā pēc Baltijas ceļa norises ir izaugusi jauna paaudze, kura tāpat kā nākamās paaudzes par Baltijas ceļu lasīs vien vēstures grāmatās. Šī stāstu kolekcija palīdzēs Baltijas valstu vēstures liecības dzīvot no paaudzes paaudzē:

Projekts Baltijas ceļa stāsti ir ārkārtīgi īpašs – tas ir palīdzējis rakstīt vēsturi kopā, aicinot Baltijas ceļa dalībniekus dalīties ar 1989. gadā pieredzēto. Tas ir palīdzējis notikt brīnišķīgām tikšanām, kur atmiņu liecības ir uzklausītas, klātesot Baltijas ceļa dalībniekiem.

Manuprāt, Baltijas ceļa stāstiem ir lieliski izdevies runāt ar cilvēkiem šodienas valodā – virtuālā cilvēku iesaiste un līdzdalība palīdzēja uzbuvēt tiltu starp laiku pirms 25 gadiem un šodienu, tā stiprinot mūsu vēstures liecības visās paaudzēs, tai skaitā jauniešu vidū. Viņi, visticamāk, tā arī līdz galam nespēj iedomāties, kā tik masīva cilvēku pulcēšanos toreiz, pirms 25 gadiem, vispār varēja notikt bez sociālajiem tīkliem!

Savukārt uzrunas noslēgumā R.Kols aicināja apzināties izcīnītās brīvības nozīmi un triju Baltijas valstu kopības spēku:

Projekts Baltijas ceļa stāsti ir ļāvis mirkli apstāties, lai kārtējo reizi sev godīgi pateiktu – brīvības vērtība ir neizmērojama. Tas skan tik īsti tieši šogad, kad pasaule solidarizējas ar Ukrainu, kuras neatkarība ir apdraudēta.

Visas trīs Baltijas valstis toreiz un arī šodien zina, ka savstarpējā brālība un vienotība izšķirošos brīžos dod milzīgu spēku. Stiprināsim savu valstisko un vēsturisko radniecību kopā, bagātinot Baltijas valstu vēstures notikumus ar liecinieku stāstiem!

Dalīties