Kols: Publiskā sektora digitalizācija būs viena no Latvijas prezidentūras prioritātēm

“Tas nav noslēpums, un to apstiprina arī sabiedrisko aptauju rezultāti – diemžēl Eiropas iedzīvotāju uzticība Eiropas Savienības insitūcijām ir dramatiski samazinājusies. Mēs ticam, ka administratīvo sistēmu modernizācija palīdzēs atjaunot iedzīvotāju uzticību valsts pārvaldei.

Tāpēc sabiedrisko pakalpojumu modernizācija, digitālo tehnoloģiju lietošanas nozīmes akcentēšana būs arī vienas no prioritātēm Latvijas prezidentūras ES padomē,” norādīja Rihards Kols, Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas parlamentārais sekretārs tikšanās laikā Romā, uzrunājot Eiropas Savienības ministrus, kas atbildīgi par sabiedrības pārvaldību.

Iepazīstinot ar Latvijas valdības paveikto, uzlabojot sadarbību ar sabiedrību, Kols iepazīstināja ar Iniciatīvu Memoranda sadarbības padome ar NVO. Kols uzsvēra, ka Latvijas valdība ir izstrādājusi vairākas iniciatīvas, lai stiprinātu sadarbību ar nevalstisko organizāciju (NVO) sektoru, biznesa vidi un sabiedrību kopumā. Īpaša uzmanība ir veltīta NVO kapacitātes stiprināšanai un iesaistei lēmumu pieņemšanas procesā.

Kopš 2005. gada jebkura NVO ir aicināta parakstīt Sadarbības memorandu ar Ministru kabinetu. Šobrīd Memorands ir parakstīts ar 351 organizāciju un jumta organizāciju, kas pārstāv vairāk nekā 900 dažāda veida un lieluma NVO organizācijas. Iniciatīva ir veicinājusi likumdošanas iniciatīvu skaita pieaugumu, kuras ministrijām ir ieniegušas NVO. Tāpat ir audzis savstarpējo konsultāciju skaits, kas apstiprina, ka tiesību aktu izstrādātāji ir daudz labāk informēti par dažādām interesēm un uzskatiem, kas iepriekš bijis ārpus viņu redzesloka,” teica Kols.

Tāpat viņš uzsvēra, ka, lai sekmētu caurspīdīgumu, Ministru kabineta sēdes 2002. gadā kļuva atvērtas, savukārt kopš 2013. gada ikvienam ir iespēja sekot līdzi valdības sēdēm tiešraidē internetā. Īpaši tika uzteikta Valsts kancelejas sāktā iniciatīva “Mazināsim slogu kopā!”, kas izstrādāta ar mērķi, lai samazinātu birokrātiju un administratīvo slogu.

Kols:Diemžēl joprojām ir valsts pārvaldes institūcijas, kuras ar sabiedrību spēlē “sliktu futbolu”, cilvēkus “piespēlējot” uz citām valsts iestādēm, lai arī visa informāciju var nodrošināt vienā vietā. Lai stiprinātu šo inicatīvu, kamapaņā “Piespēlē labākam rezultātam” tika izstrādāta inovatīva mobilā aplikācija “Futbols”. Šis ir unikāls un digitāls sabiedrības līdzdalības instruments, ko ir izstrādājusi viena no Eiropas Savienības valstu valdībām. Turklāt aplikācija triumfējusi Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) rīkotajā mobilo lietotņu konkursā “World Summit Award Mobile (WSA Mobile)” un ierindota starp 40 labākajām pasaulē.

Veiksmīga un efektīva sabiedrības līdzdalība nozīmē ieguldījumus sabiedriskā sektora modernizācijā, kas savukārt nozīmē tehnoloģiju iesaisti, savā runā akcentēja Kols.

Turpina Kols:Junkera kunga Eiropas Komisijas vīzija ir moderna, efektīva un caurspīdīga publiskā administrācija ar apņemību attīstīt Digitāli vienotā tirgus stratēģiju, kurā “jāiekļauj veidi, kā publisko administrāciju padarīt vairāk atvērtu un efektīvāku, atbalstot digitālo un e-pārvaldības pieeju starp visām ES dalībvalstīm un komisijām”.  Šī vīzija ir daudzsološa un paredz, ka Komisija darīs visu, lai uzlabotu mijiedarbību ar dalībalstu valdībām. Latvija savas prezidentūras laikā atbalstīs ES Padomes ieguldījumu Digitāli vienotās tirgus stratēģijas izstrādē. Latvija iestāsies par to, ka sabiedriskā sektora modernizācijai, izmantojot digitālās tehnoloģijas, ir jākļūst par būtisku šīs stratēģijas sastāvdaļu. 

Tehnoloģijām ir potenciāls pārveidot ikvienu valdības darbību, bet, lai nodrošinātu valsts pārvaldes pakalpojumus lietotājiem draudzīgus un pieejamus, valsts pārvaldē strādājošajiem tas nozīmē uztveres maiņu, vajadzīgās iemaņas, kā arī izmaiņas līdzšinējos darījumu procesos. “Valdībām nepieciešams attīstīt jaunas prasmes – sabiedrisko pakalpojumu servisam ir jābūt izveidotam tā, lai tas ir orientēts uz lietotāju, kā arī atbalstītu uzņēmējdarbību un tās procesus”, norādīja Kols. 

Dalīties