NA frakcijas viedoklis par akcīzes nodokļa paaugstināšanu alhokolam, par VDK komisiju un citām aktualitātēm

Frakcijas viedokli pauž deputāts Rihards Kols.

Šīsdienas Saeimas sēdē tika skatīti daudzi Nacionālajai apvienībai būtiski un ideoloģiski svarīgi jautājumi.

Foto: Reinis Inkēns, Saeimas Kanceleja

Kā pirmo no tiem minēšu pēdējā laikā aktualitāti sabiedrībā – Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, par kuru NA sēdē balsoja pret. Mūsuprāt, Saskaņas iesniegtais likumprojekts ir nesagatavots. Tas uzliek Latvijas Nacionālajam arhīvam Totalitārisma seku dokumentēšanas centra funkcijas, neparedzot nekādu finansiālu nodrošinājumu. Ja no 2016. gada 1. janvāra, kā to paredz iesniedzēji, patiešām tas tiktu nodots arhīvam, Arhīvs nespētu veikt funkcijas, kas noteiktas likumā par VDK dokumentu izmantošanu, respektīvi, sadarbības fakta pierādīšanai tas nespētu sniegt izziņas, nespētu apmierināt drošības iestāžu un prokuratūras prasības pēc informācijas, vai kāda persona ir vai nav sadarbojusies ar VDK. Tāpat arī bez finanšu resursiem nav iespējama nekāda dokumentu izpēte. Šajā gadījumā likumprojekts ir pretrunā Saeimas jau vienreiz pieņemtajai kārtībai, ka tā saucamie Čekas maisi publicējami 2018. gadā pēc VDK dokumentu izpētes komisijas veiktās zinātniskās izpētes.

Kā nākamo vēlos minēt Imanta Parādnieka un NA iesniegto likumprojektu par alkohola akcīzes nodokļa paaugstināšanu, kas tika rosināts jau saistībā ar budžetu, taču aizkavējās un stāsies spēkā tikai no šā gada 1. jūlija. Kā rāda statistika, Latvijā ir viens no augstākajiem alkohola patēriņa rādītājiem Eiropā. Vienlaikus alum akcīzes nodoklis nav mainīts sešus gadus. Tā patēriņš ir vislielākais no visiem alkohola veidiem, bet iegūto nodokļu apjoms – viszemākais. Stiprajiem dzērieniem akcīzes nodoklis nav mainīts pēdējos 4,5 gadus. Lielākās izmaiņas būs alum, kuram akcīzes nodoklis palielināsies par 23%. Diemžēl stiprajiem alkohola veidiem akcīzes nodoklis pieaugs tikai par 1,5%, kas, mūsuprāt, ir nepietiekami, bet diemžēl Saeimas vairākums par to pieņēma lēmumu. Tāpat NA uzskata, ka nekādi nav pieļaujams samazināt akcīzi dabīgi raudzētājiem sidriem līdz 6%, kas tādējādi kļūs vēl pieejamāki jauniešiem. Sidram akcīzes nodoklis tiks samazināts par 40%.

Tālāk vēlos minēt Latvijas šī brīža ģeopolitiskajā situācijā ļoti būtisku rosinājumu atļaut pašvaldībām rīkot referendumus. Mūsuprāt, šāds rosinājums apdraudētu jebkuru nākotnē paredzētu lielu, valsts attīstībai būtisku projektu norisi, piemēram, Rail Baltic projekts, kas visticamāk apstātos un nekādus kolektīvus lēmumus par teritorijas attīstību nevarētu pieņemt nekad. Lai gan ārēji šī var šķist ļoti demokrātiska iniciatīva, NA uz šo rosinājumu skatās ļoti piesardzīgi, tāpēc arī balsoja pret tās virzīšanu tālāk.

Kā pēdējos šodien vēlos minēt grozījumus Izglītības likumā, kurus NA frakcija atbalstīja. Visplašākās diskusiju izraisīja jautājums par to, vai likumā iekļaut priekšlikumu, ka izglītības sistēma nodrošina izglītojamā tikumisko audzināšanu. Tikumības mēraukla ir vispārējs augstākais Labums visai sabiedrībai kopumā, visai valstij, kas izriet no katra personīgās atbildības. Tikumības jēdziens minēts gan Satversmē, gan Civillikumā, gan Krimināllikumā un citur normatīvajos aktos. Tāpēc nav skaidrs, kāpēc citas frakcijas tik ļoti iestājās pret šiem grozījumiem, ja jau citos likumos šis jēdziens jau iepriekš bijis iestrādāts.

Nobeigumā vēlos bilst, ka Saeimas pavasara sesija ir iesākusies aktīvi un arī tās izskaņā ir gaidāmi ļoti nozīmīgi lēmumi, svarīgākais no tiem – Latvijas Republikas valsts prezidenta vēlēšanas. Aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju būt aktīvam, iesaistīties publiskajās diskusijās un izteikt savu viedokli par to kādam būtu jābūt Valsts prezidentam.

Dalīties