NA frakcijas viedoklis par TUA sliekšņa samazināšanu

Nedēļas sākumā Nacionālo apvienību pārsteidza Vienotības deputāta Ineša Boķa iesniegtie priekšlikumi Imigrācijas likumā. Pašlaik likumā noteikts, ka termiņuzturēšanās atļaujas (TUA) pieprasīšanai ārzemniekam jāiegādājas nekustamais īpašums, kura vērtība nav mazāka par 250 000 eiro.

Deputāta Ineša Boķa priekšlikumi paredzētu, ka termiņuzturēšanās atļaujas var piešķirt cilvēkam, kuram Rīgā vai Jūrmalā pieder līdz pat trīs īpašumiem, kuru kopējā pirkuma summa nav mazāka par 180 000 eiro, taču to kadastrālajai jeb reālajai vērtībai ir jābūt tikai 58 000 eiro. Tas nozīmē, ka prasības uzturēšanās atļaujas iegūšanai Rīgā vai Jūrmalā samazinātos 1,4 reizes. Tuvākajos novados ap Rīgu, kā arī Alojā, Pļaviņās un citur īpašumu pirkuma summai būtu jābūt 90 000 eiro, taču kadastrālajai vērtībai – tikai 28 000 eiro, tātad saņemt uzturēšanās atļauju būtu 2,8 reizes lētāk nekā pašlaik. Savukārt pārējā Latvijas teritorijā paredzēts, ka līdz pat 3 īpašumiem var iegādāties kopsummā par 50 000 eiro un to kadastrālajai vērtībai būtu jābūt tikai 8 000 eiro, kas principā būtu 5x lētāk nekā šobrīd.

Uzturēšanās atļaujas pieprasītājam principā būtu jāiegādājas 2 garāžas, katru par 4000 eiro, dokumentos norādot, ka to kopsumma ir 50 000 eiro un viņš iegūtu uzturēšanās atļauju uz 5 gadiem, kā arī saņemtu šīs atļaujas saviem bērniem, sievai un apgādībā esošajai vecmāmiņai – bonusā!

Tātad Vienotības deputāta Ineša Boķa vēlme ir atvērt durvis 3. valstu pilsoņu ieceļošanai vēl plašāk nekā savulaik Šleseram. Principā tā ir nevis vienkārši atgriešanās pie Šlesera ieviestajiem sliekšņiem, bet reālo īpašuma kadastrālās vērtības sliekšņu samazināšana. Jāatzīmē, ka, piemēram, 2014. gada pavasarī Latvijā vidēji mēnesī ieceļoja 500 uzturēšanās atļauju pieprasītāju kopā ar saviem ģimenes locekļiem. Arī ES amatpersonas ir bijušas pārsteigtas, uzzinot, ka Latvija vēl pirms gada šādā veidā tirgoja uzturēšanās atļaujas Šengenas zonā, un šie sliekšņi bija tik zemi. Nacionālā apvienība pauž satraukumu par to, kādas intereses ar šo priekšlikumu virzīšanu patiesībā tiek lobētas. Te jāatgādina, ka savulaik Inesis Boķis Valmieras valsts ģimnāzijā svinīgi atklāja “Russkij Mir” kabinetu.

TUA tirgošana atstāj nopietnas sekas uz Latvijas tautsaimniecību, un tās nebūt nevar saukt par pozitīvām sekām. Nekustamo īpašumu tirgošana mākslīgi palielina īpašumu cenas vietējiem iedzīvotājiem, bet, atšķirībā no pašreizējā sliekšņa, jaunais piedāvājums pilnīgi noteikti būtu tajā cenu kategorijā, kuru izvēlas iedzīvotāji ar vidējiem ienākumiem.

Tas nozīmē, ka liels skaits iedzīvotāju pirmo mājokli nevarētu iegādāties nekad, un būtu spiesti ilgstoši īrēt savas mājvietas.

Pēc šo priekšlikumu nonākšanas Saeimā Aizsardzības ministrs Vējonis ir paudis skaidras norādes par apdraudējumiem, kas notiktu, ja Latvija atkal atsāktu nekontrolēti tirgot uzturēšanās atļaujas. Jāatzīmē, ka 70% no uzturēšanās atļauju pieprasītājiem nāk tieši no Krievijas. Kā rāda prakse, daļa no cilvēkiem, kas tās iegūst, kļūst par Krievijas tautiešu organizāciju finansētājiem un organizatoriem. Arī Drošības policija ir uzsvērusi, ka naidīgas valsts pilsoņu liela klātesamība Latvijā rada pastiprinātu bīstamību. Krievija šobrīd ir naidīgi noskaņota valsts, kura pārkāpj starptautiskās tiesību normas un veic citu valstu teritoriju okupāciju.

Kā redzam, šobrīd gandrīz pilnībā apsīcis TUA pieprasītāju skaits un samazinājušās nekustamo īpašumu cenas, kā arī nekustamo īpašumu kompānijas no Krievijas ir zaudējušas interesi par Latviju. Taču sekas pēc TUA tirgošanās laikiem joprojām ir jūtamas. Nacionālā apvienība iebilst pret šiem priekšlikumiem un aicina atturēties citus Saeimā pārstāvētos spēkus no tādu interešu lobēšanas, kas var radīt draudus Latvijas drošībai.

Nolikto atslēgu princips – pēc izvēles

Šīs dienas sēdē izskatīja arī grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz, ka turpmāk iedzīvotājiem, iegādājoties mājokli kredītā, būs iespēja izvēlēties nolikto atslēgu principu vai atteikties no tā. Kredīta devējs piedāvās patērētājam divus kredīta līguma projektus, no kuriem viens paredzēs, ka pietiek ar nodrošinājuma nodošanu kredīta devējam, lai atmaksātu kredītu, savukārt otrs paredzēs pilnu patērētāja atbildību par aizdevuma atmaksu.

Vēlamies izskaidrot, kā vispār tiek īstenots šis princips. Nolikto atslēgu princips attiecas tikai uz personām, kurām tas ir vienīgais mājoklis un tikai uz kredītiem, kas ņemti pēc likuma izmaiņu spēkā stāšanās. Personai, parādniekam, kura vēlas kvalificēties šim procesam, jāsamaksā valsts nodeva apmēram 70 eiro, jāsamaksā procesa depozīts – divas minimālās mēnešalgas, jāsagatavo pieteikums tiesai. Tālāk tiesa vērtē maksātnespējas procesa pazīmju esamību. Gadījumā, ja tiesa pieteikumu apmierina, tā ieceļ administratoru. Tālāk tiek noteikts kreditora pieteikšanās termiņš, pēc kura tiek izziņota izsole un tikai pēc tam, kad tiesa apstiprina izsoles aktu, tā lemj par atlikušo saistību dzēšanu.

Elektroniskā identifikācija

Vēl šodienas Saeimas sēdē atbalstīja pavisam jaunu likumprojektu, kuru izstrādājusi Vides un reģionālās attīstības lietu ministrija. Fizisko personu elektroniskās identifikācijas likuma būtība paredz to, ka tiek ieviesta jauna personu identifikācijas sistēma. Ikdienā savu identitāti elektroniskajā vidē apliecinām ar dažādu banku (Swedbank, SEB, utt.) piedāvāto identifikāciju, retāk ar personas apliecību autentifikācijas sertifikātu. Taču šobrīd nepastāv tiesiskais ietvars visu šo identifikācijas līdzekļu izmantošanai, ieskaitot tādas pamatlietas kā drošības prasības, attiecības starp pakalpojuma sniedzēju un saņēmēju. Pakalpojumiem attīstoties bez tiesiskā regulējuma, nākotnē varētu rasties problēmas ar drošību, pakalpojuma sadārdzināšanos un citas. Iesniegtais likums regulēs situāciju, ka bez pases vai personas apliecības fiziska persona varēs izmantot arī uzticamu personas identifikācijas elektronisko analogu internetā.

Dalīties